Büntetni, vagy NEM büntetni? Ez itt a kérdés!

 

 

Szinte minden szülő gyermek kapcsolatban felmerül valamikor a büntetés kérdése. Vannak, akiknek csak néha fordul meg a fejében a büntetés lehetséges alkalmazása, és vannak szülők, akiknek a büntetés a hétköznapi eszköztár része.

Lehet, hogy van olyan szülő is – bár én még nem találkoztam vele – akinek még a gondolataiban sem merül fel a büntetés lehetősége.

A kérdés egyébként megosztja a szülőket is, és gyakran okoz súrlódást a szülők és olyan felnőttek között, akiknek nincs – vagy már rég felnőtt a - gyermekük. Ennek az oka viszonylag egyszerű, a büntetés hagyománya igen messzire nyúlik vissza a történelemben. Igen régóta okoz elégtételt a sértettnek, ha a másik ember is megbűnhődik, ha a másiknak is legalább annyira kellemetlen, mint neki. Amikor erről beszélek szülői tréningeken, ezen a ponton általános a felhördülés.

„Én szülőként soha nem akarnék rosszat a gyermekemnek!”

Persze, hogy nem!

Szándékosan semmiképpen – remélhetőleg. Amikor azonban egy szülő a gyermekére kiszab egy büntetést, akkor legtöbbször nem a tudatossága és szándéka irányítja cselekedetét, hanem a heves érzelmi állapota.

Az a bizonyos lila köd.

Amikor már elpattant az a láthatatlan cérna. Akkor beindul a hozott minta. Ami körbevesz minket amióta megszülettünk. Nem csak szüleink felől – illetve remélhetőleg épp irányukból nem – hanem mindenhol máshol is. A kisgyermeked a játszótéren nem adja oda a homokozó vödrét a másik gyereknek, előfordulhat, hogy egy marék homok lesz a büntetése, amit arcába dobnak. Ha iskolában beszélget a padtársával, a tanítónéni kiküldheti a folyosóra büntetésből. Ha elkésik az edzésről, lehet 10 fekvőtámasz a büntetése a késésért.

 

A büntetést tehát felindultságból alkalmazzák a szülők, amikor már kellően tehetetlennek és frusztráltnak érzik magukat. Ráadásul a büntetéssel a gyermeknek okoznak fájdalmat – lelkit, vagy testit – a helytelenített viselkedést pedig nem tudják ezzel javítani.

Érdekel a téma, és az is, hogy mit alkalmazhatsz büntetés helyett?

Regisztrálj most a november 9-i ingyenes webináriumra.

http://www.ertsunkszot.hu/buntetes-helyett-egyuttmukodes-webinarium

 

 

Cimkék: szeretem a gyerekem, büntetés nélkül, gyereknevelés, kommunikáció

Büntetés nélküli gyereknevelés?
Büntetés nélküli gyereknevelés?

Kedvenc cikkek

Gyermek - felnőttnek lenni jó!

Gyermek - felnőttnek lenni jó!

Figyelem! Amíg kisgyermek van a háznál a szülők is fiatalok maradnak! Augusztusi írásában, Papp Kata betekintést enged az Ő, három ...
tovább >>
Úszni, és megúszni ? Ebihal vagy kismacska?

Úszni, és megúszni ? Ebihal vagy kismacska?

A nyár megérkezett! Viszont a nyári kalandok, élmények, nyaralások, leginkább vízpart mellett zajlanak. Minden szülő féleleme egy ...
tovább >>
Ha Szerda- akkor Szórakozás.

Ha Szerda- akkor Szórakozás.

Ha Szerda- akkor Szórakozás. Oldalunkon szerdánként olyan információkat fogunk veletek megosztani, amelyek elsősorban a kikapcsolódásról, a ...
tovább >>
Tanulócsoport vagy állami közoktatás? Hová menjen a gyermekünk?

Tanulócsoport vagy állami közoktatás? Hová menjen a gyermekünk?

Újabb útvonalon menekítik a szülők a gyerekeket a közoktatásból. A tanulócsoportok jóval nagyobb szabadságot biztosítanak az oktatóknak ...
tovább >>

© 2025 Idesüss Kft. - Az oldalon megjelenő minden tartalom szerzői jogvédelem alatt áll.